top of page
  • Yazarın fotoğrafıMehmet Baran

Hareketli Simülatörler Nasıl çalışır ?

Öncelikle simülasyon yazılımlarının nasıl çalıştığına hızlıca bir bakalım.


Bu yazılımların fizik motorlarının içerisinde bulunan aracın konumu, lastik fiziği, süspansiyon bilgileri, motor titreşimi, grip seviyesi gibi yüzlerce bilgi sizin inputlarınıza göre tepki vererek aracınızı yönetmenizi sağlar.


Bu yazılımların gerçekçilikleri, bu fizik motorlarının ne kadar başarılı olduğu ile doğrudan bağlantılıdır. Bu konuda Iracing örneğini verebiliriz. Uzun zamandır çoğu alanda en iyi fizik motoruna sahip olan Iracing yazılımı'nın fizik verileri oldukça detaylı ve gerçekçidir.


Bunun gibi sim yazılımlarından alınan telemetry verilerini, uygun filitreleme yöntemleri ile basitleştirmek ve daha sonra filitrelenmiş verileri yazılımlar aracılığı ile hareket simülatörünüze aktararak, gerçek dünyada karşılığını görmüş olursunuz.
Yukarıdaki videoda gördüğünüz üzere simülasyon yazılımının oluşturduğu süspansiyon hareketlerini, hareketli simülatörümüz sizin belirlediğiniz sertlikte ve hızda kokpitinize iletir. Bu ayarlar o kadar gerçekçi yapılabilir ki, endurance yarışlarında ter içinde kalabilirsiniz.


Cosmos Motions olarak bu ürünümüzü yakın zamanda çeşitlendirerek daha fazla kuvvet etkisini oluşturabilecek kokpitler tasarlıyor olacağız.

34 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page